cocuk-dunyasinin-ressamlari-muzeye-kavusuyor-kitapkurduanne-edebiyat-dunyasindan-haberler

Çocuk Dünyasının Ressamları Müzeye Kavuşuyor

Bugün e-mailimde Can Yayınlarından bir davetiye buldum ve çoook heyecanlandım, açılışında orada olamayacak olsam da mutlaka ama mutlaka gidip gezeceğim ve sizlerle de paylaşacağım. Çocuk edebiyatının ressamları, illüstratörleri bir sergide/ müzede birleşiyor eminim muhteşem olacak !

İzmirliler çok şanslısınız ve lütfen kaçırmayın !!!


( Basın Bülteninden)

Çocuk Dünyasının Ressamları Bir Müzeye Kavuşuyor !!!

Ege Üniversitesi, çağdaş ve sanatsever bir yaklaşımla çocuk dünyasının ressamlarını Türkiye’de ilk kez bir müzeye kavuşturuyor. Ege Üniversitesi’ne ait Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’ne ek bölüm olarak kısa süre önce restorasyonu tamamlanan Bornova Levanten köşklerinden biri, çocuk kitapları resimleyen 27 sanatçının orjinal eserlerine ev sahipliği yapacak. Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin bu yeni bölümü 22 Nisan 2016, Cuma günü Bilimsel etkinliklerin ve eğitimin tamamlayıcısı olarak sanat merkezleri, müze ve koleksiyonlarıyla, EgeArt gibi sanat festivalleriyle yaşamımızı zenginleştiren Ege Üniversitesi bu günlerde bir ilke imza atıyor. Uluslararası çapta pek çok örneğine rastladığımız resimli çocuk kitapları müzelerinin bir benzerini İzmir’de kuruyor. Müzelerin çocuk eğitimindeki rolünü önemseyen Ege Üniversitesi çocuklar için kitap resimleyen sanatçıları Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin çatısı altında toplayarak hem çocuk kültürüne hizmet ediyor, hem de illüstrasyon sanatını yüceltiyor. 6. EgeArt Sanat günleri sürecinde Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi kurucusu ve yöneticisi Nedim Sönmez ve Egeart Sanat günlerinin davetli ressamı Can Göknil arasında projelendirilen “Çocuk Dünyasının Ressamları” bir bölüm olarak müze kapsamına alınıyor.

EgeArt Sanat Günleri değerli bir projeye yol açmış oluyor. Çalışmalar esnasında çocuk dünyası ressamlarıyla iletişim kuran ressam/yazar Can Göknil projenin organizasyonunu üstleniyor ve “Zaman içinde pek çok çizerin/ressamın eserleriyle bize katılacağına inanıyorum.

Şimdilik yirmi beşi Türk ve ikisi İranlı olmak üzere yirmi yedi sanatçıyız. Yaptığımız iş, yani çocuk kitapları resimlemek, çok önemli. Çocuk masumiyetini koruyoruz. Resimlerimizi çocukların yaşlarına ve algılarına göre kurguluyoruz. Hayal gücümüz engin, çizgilerimiz duyarlı ve naif. Amacımız çocukları görsel sanatların ve edebiyatın estetiğiyle tanıştırarak yaşamlarını renklendirmek. Ege Üniversitesi’ne ilkelerimize değer verdiği için teşekkür ediyoruz,” diyor.

Sergide yer alan sanatçıların isimleri şöyle: Vaghar Aghaei, Ilgım Veryeri Alaca, Ayşe İnan Alican, Uğur Altun, Ferit Avcı, Canan Barış, Gözde Bitir, Reha Barış, Zerrin Cebeci, Saadet Ceylan, Ender Dandul, Mustafa Delioğlu, Serap Deliorman, Nazan Erkmen, Can Göknil, Sedat Girgin, Başak Günaçan, Şafak Okdemir, Feridun Oral, Aysun Berktay Özmen, Nuran Balcı Özekçin, Betül Sayın, Nazli Tahvili, Banu Taylan, Mert Tugen, Deniz Üçbaşaran, Burcu Yılmaz. saat 11.00’de bir törenle açılıyor.


EGE ÜNİVERSİTESİ KAĞIT VE KİTAP SANATLARI MÜZESİ ÇOCUK DÜNYASININ RESSAMLARI VE KİTAPLARI BÖLÜMÜ Açılış: 22 Nisan 2016, Cuma / Saat: 11.00 Yer: Ege Üniversitesi Rektörlüğü Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Binası Gençlik Caddesi No: 12 Bornova-İzmir Tel: (0232) 311 2501 e-posta: kksm@mail.ege.edu.tr


Hafta harika bir haberle başladı, umarım böyle devam eder, güzel şeyler de oluyor ve hala umut var !!

Sevgiler,


KitapkurduAnne